Beh, skákanie a hádzanie

Atletický

Atletika je šport, ktorý sa skladá z množstva udalostí. Tieto udalosti zahŕňajú atletiku, ako je beh, skákanie a hádzanie. Väčšina udalostí je individuálna, ale niekoľko z nich, napríklad štafetové, zahŕňa tím. Tímové súťaže prideľujú body podujatiam a športovci získavajú body do súčtu svojich tímov umiestnením na najvyšších priečkach v jednotlivých podujatiach.

Aby boli rôzne udalosti úspešné, musia mať rôzne zručnosti. Existujú behy na dlhé vzdialenosti, ktoré si vyžadujú vytrvalosť, krátke šprinty, ktoré vyžadujú rýchlosť, a vrhacie disciplíny, ktoré si vyžadujú techniku ​​a silu. Aby ste dosiahli dobré výsledky v atletike, budete musieť kombinovať fyzické schopnosti a prax.

História atletiky

Atletika je pravdepodobne najstaršou športovou alebo atletickou súťažou v histórii ľudstva. Bežecké preteky a skokanské súťaže pochádzajú z dávnej histórie. Aj keď sú malé deti pretekaním a skákaním proti ostatným prirodzenou vecou.

Prvá olympiáda mala iba jedno podujatie a išlo o preteky v nohách s názvom štadiónová stopa. Preteky sa šprintovali okolo 200 yardov. Boli tam úradníci, ktorí určovali, kto vyhral a štartové bloky. Prvým víťazom sa stalo mužské meno Coroebus z Elisu.

Atletika urobila ďalší veľký krok v histórii, keď Gréci v roku 708 pred naším letopočtom pridali k olympiáde päťboj. Okrem stopy štadióna pridali ďalšie štyri udalosti vrátane hodu oštepom, hodu diskom, skoku do diaľky a zápasu. Body z týchto piatich podujatí sa spočítajú, aby sa určil celkový víťaz.

V priebehu rokov pribúdali ďalšie udalosti. Atletika sa stala obrovským medzinárodným športom a veľkou súčasťou letných olympijských hier každé štyri roky.

Sledovať súťaže

Traťové súťaže sa dnes môžu konať v interiéri alebo exteriéri. Na typickom vonkajšom štadióne je v strede oválna poľná cesta s trávou. Štandardná dĺžka oválnej dráhy je 400 m. Bežecké podujatia sa konajú na trati, zatiaľ čo skoky a hody sa odohrávajú v strede na tráve. Dlhšie preteky, ako napríklad maratón alebo kros, sa budú konať mimo štadióna.

Slávni atleti

V histórii bolo veľa slávnych atletických športovcov. Najpopulárnejším je často súčasný „najrýchlejší muž na svete“, ktorý je súčasným držiteľom rekordu na 100 metrov. Tu sú niektorí z najslávnejších atletických športovcov:

Jim Thorpe - Jim Thorpe získal zlatú olympijskú medailu z roku 1912 v desaťboji a päťboji. Bol tiež profesionálnym futbalistom a bejzbalistom.

Jesse Owens - Jesse získal na OH 1936 4 zlaté medaily na 100 metrov, 200 metrov, skok do diaľky a štafetu 4x100. Bol to obzvlášť veľký úspech, pretože to urobil v Berlíne, Nemecko ako černoch pred Adolfom Hitlerom!

Carl Lewis - Carl Lewis získal 9 zlatých olympijských medailí v atletike.

Jackie Joyner-Kersee - Jackie bola obrovským športovcom, ktorý v sedemboji a skoku do diaľky vyhral zlaté olympijské medaily. Magazín Sports Illustrated Women ju zvolil za najväčšiu športovkyňu všetkých čias.